MUDr. Andrej Venglarčík

Zubára nepotrebujem, zuby ma nebolia


Prídem až vtedy, keď ma bude všetko bolieť...

Čítať celý článok


Zubára nepotrebujem, zuby ma nebolia !


Prídem až vtedy, keď ma bude všetko bolieť...

"Kým nemusím, k zubárovi nejdem!" Týmto heslom sa, žiaľ, riadi stále veľa Slovákov. Do zubnej ambulancie chodia až vtedy, keď sú už opuchnutí a bolesť je neznesiteľná. Preventívne prehliadky sú pre nás pojem len čisto teoretický, v praxi ich vôbec nepovažujeme za samozrejmosť, napriek tomu, že sú zadarmo. Patríme medzi európske krajiny s najhorším chrupom. Štatistiky hovoria, že len každý piaty človek si čistí zuby dvakrát denne; ochorenia zubov trápi 95% z nás, už dvanásťročné dieťa má 5 až 8 kazov a takmer 50% ľudí ani vôbec nie je registrovaných u žiadneho zubára!

Tam, kde nepoznajú kazy

Predstavte si však, že existujú štáty, kde ľudia takmer ani nevedia, čo je to zubný kaz. Vo Švédsku, Nórsku, Fínsku či Švajčiarsku majú profesori problém ukázať študentom stomatológie, ako vyzerá akútny zápal zubného nervu alebo pokročilý stav parodontitídy - takéto choroby sú tam neznáme. Deti odmalička vedú k poctivej ústnej hygiene a výsledky naozaj vidieť. Tajomstvo úspechu už jednoduchšie ani byť nemôže. Je to prevencia.

Zázrak zvaný prevencia

Prevencia začína doma, v kúpeľni, pred zrkadlom pravidelným čistením zubov. Zároveň treba vedieť, aká je správna technika umývania a používať aj doplňujúce prostriedky na dokonalé vyčistenie zubov - medzizubné kefky, dentálnu niť, single kefku a ústne vody. Okrem toho by sme sa aspoň raz za rok mali usadiť do nepopulárneho zubárskeho kresla a absolvovať preventívnu prehliadku. V rámci nej nám zubár prehliadne naozaj všetko, čo sa nachádza v ústach. Zuby, zubné lôžka, závesný systém zubov, ďasná, ale aj jazyk a sliznice. Skontroluje, v akom stave máme plomby, výplne a implantáty, lebo aj tie potrebujú pravidelnú výmenu a starostlivosť. Preventívna prehliadka by mala zahŕňať aj nácvik hygieny na modeli, použitie fluoridu, zubár by nám mal na konci povedať, v akom stave máme chrup a poradiť, čo robiť, aby sme predišli možným problémom. S prevenciou treba začať už od prvého zubu a to doslovne. Prvá návšteva zubnej ambulancie s deťmi by mala byť s prerezaním prvého zúbku. Zubár skontroluje stav ďasienok, poradí rodičom, ako deti odmalička priúčať pravidelným hygienickým návykom a predvedie im správnu techniku čistenia prvých zúbkov. Dostanú aj odporúčania ohľadom zloženia stravy, aby zúbky rástli silné, pevné a aby vydržali čo najdlhšie zdravé. Preventívnu prehliadku by mali absolvovať aj budúce mamičky, a to v prvom a treťom trimestri.Stačí 40 minút ročne

Jedna klasická preventívna prehliadka nás u zubára zdrží maximálne dvadsať minút. Nedá sa to ani len porovnať s časom, ktorý by sme strávili v zubárskom kresle pri liečení zápalov, vŕtaní či pravidelnom ošetrovaní zápalov. Navyše, stačí si zrátať, koľko vám z peňaženky ubudne, keď si kúpite kefku, pastu a zubnú niť a keď vám zubár vyúčtuje vŕtanie, plombovanie alebo dlhodobé liečenie zubu. Pekný a zdravý úsmev vychádza približne na dve koruny denne..

Zdroj: www.zdravedasna.sk