MUDr. Andrej Venglarčík

Zubára nepotrebujem, zuby ma nebolia


Prídem až vtedy, keď ma bude všetko bolieť...

Čítať celý článok


STAROSTLIVOSŤ O DETI


Ošetrovanie detí sa líši od ošetrovania dospelých a vyžaduje si úplne iný prístup lekára i sestry. Veľmi dôležitá je trpezlivosť a snaha zbaviť dieťa strachu a navodiť príjemnú atmosféru. Dôležitú úlohu zohrávajú pri ošetrení dieťaťa samotní rodičia, ktorí môžu významne uľahčiť ošetrenie svojho dieťaťa.

Prerezávanie zubov

Prerezávanie prvých zúbkov je individuálne, prebieha najčastejšie medzi šiestym mesiacom a tretím rokom života. Často býva sprevádzané nepríjemnou bolesťou ďasien. Dieťaťu môžeme pomôcť priložením mokrého studeného uteráka, alebo masážou ďasien, mäkkou zubnou kefkou.

Kazy prvých zúbkov

Bohužiaľ aj dnes stále koluje nepravdivý mýtus, že o mliečne zuby sa netreba starať, pretože aj tak vypadnú. Zubné kazy postihujú nielen stály chrup, ale i dočasný - mliečny. Pravdou však je, že mliečne zuby tvoria podstatnú súčasť vývoja stálych zubov a sú náchylnejšie ku kazu. Nebezpečenstvo prvých zúbkov je nielen v nedostatočnej hygiene. Ich najväčším nepriateľom je cukor. Dlhé cmúľanie cumlíka, pitie z cumlíkovej fľašky alebo cmúľanie si prstov môže viesť k nerovnomernému vývoju čeľuste, čo môže mať za následok v neskoršom veku nerovnosť zubov a iné chyby ortodontického charakteru.

Prvá návšteva zubára

Okrem každodennej starostlivosti o zuby je dôležitá aj návšteva zubného lekára. Dieťa by malo navštíviť zubára v čase keď sa mu prerežú mliečne zúbky. Čím skôr prebehne prvá návšteva, tým väčšia je šanca že dieťa sa nebude báť zubára. Táto návšteva nemusí vždy znamenať ošetrenie, malo by isť len o prvý kontakt so zubárom. Rodičia by nemali dopustiť, aby bolesť, opuchnuté ďasná alebo hnedé zuby dieťaťa boli dôvodom k prvej návšteve stomatológa. V tom prípade sa tento prvý kontakt môže zmeniť na veľmi nepríjemný zážitok, pre ktorý dieťa odmieta akékoľvek ošetrenia a často pretrvá až do dospelosti.

Prevencia

Rodičia by nemali zabúdať na pravidelnú preventívnu prehliadku, ktorú treba s dieťaťom absolvovať raz za 6 mesiacov. Často sa jedná len o preventívnu prehliadku bez ošetrenia, prípadne spojenú nácvikom čistenia zubov a farbením zubného povlaku. Pri pravidelných návštevách spozná dieťa svojho zubára, zvykne si na priestory ambulancie. Pravidelnosť má svoj zmysel pre sledovaní správneho prerezávania a rastu zubov a skorého odhalenia zubného kazu.